trešdiena, 2012. gada 28. marts

Eksperiments ar papīra šķīdināšanu



     Parasti tualetes papīra ruļļu serdenes metu ārā, bet šoreiz uzmanību piesaistija uzraksts uz šīs serdenes - Flush&go, kas domāts iemet un nolaid. Tad nu sapratu, ka šī štelle ir bio sairstoša. Nu ko, ilgi nebija jādomā kam uzticēt eksperimentu šo serdenīšu iznīcināšanā.      Uzsējām priekšautu un atnesām uz istabu trauku ar ūdeni. Tad M paņēma serdenīti un ielika ūdenī. 


      Redzot, ka serdenīte sāk izšķīst M to pamanījās vel ar roku pabakstīt, lai process virzās ātrāk. Kad papīrs nu pārtapis šķidrā masā M steidz viņu pataustīt. Ar frāzi "pē" apzīmē izjūtas, bet uzreiz arī steidz paņemt otru papīra serdeni. 


Arī otra veiksmīgi tika izšķīdināta un M varēju kārtīgi izmīcīt caur pirkstiņiem šķidro papīra masu. Uz jautājumu, kur palika papīra rullīši, M atbildēja - pazuda ūdenī. Šeit mācījāmies arī jaunus vārdiņus - izžķīda, šķidrs, līst, slapjš, auksts. Viena - Fun factor nodarbība un atkal jaunas sajūtas mazajām rociņām.








Šo rindiņu rakstu 16.04.12. , jo nevaru nepiebilst, ka kopš eksperimenta M pamanās pamanīt visas ruļļa serdenes un pats skriešiem dodās pēc bļodas, lai darbotos tālāk pēc iepriekš aprakstītā principa. Jā ... Un te viņš jau darbojās viens - savā nodabā. Kad apnīk, aiziet podā izlej papīrūdeni, noliek bļodu un tad uzmeklē mani:)

Zīmēšans trauks


     Sen nav sanācis neko ierakstīt, jo sanācis pēdējo mēnesi 3 no 5 darba dienām nedēļā būt Rīgā, kur neko prātīgu ar bērniem sadarīt nesanāk. Tomēr šādus tādus darbiņus esam saspējuši sadarīt. Viens no tādiem ir zīmēšanas un sajūtu trauks. Ar šāda tipa trauku esam sākuši darboties bēbī skoliņā un turpinam to darīt arī mājās. 
     Trauku skapī atradu attiecīgi ērta izmēra trauku un materiālu ko tajā iebērt (manna, prosa, kuskuss, kukurūzas putraimi u.c.). Šajā reizē izmantoju prosas putraimus. Bērnu darbošanās procesā iesaistu jau no paša sākuma. Sēžam viena otram pretī un iztiepjam augšā rādītājpirkstu. Kustinot pirkstu skaitam: pirkstiņš rādītājs, pirkstiņš rakstītājs. Tad M noliek savu pirkstu trauka vidū un es to paslēpju, berot virsū prosu. Kad izveidojusies neliela kaudzīte un pirkstiņš noslēpts, jautāju, kur palicis pirkstiņš?



    Mazais kustinot izrušina pirkstiņu ārā. Tad saku M lai aptausta šīs dienas materiālu... M viņu saspiež un saka, ka cieti graudiņi. Ceļ augšā un ber atpakaļ un saka, ka birst un skan.




Kādu brīdi ļauju parušināties. Tad ķeramies pie darba. Izlīdzinam prosu - pa galda virsu šļūcinot trauku.



   Atkal paceļam rādītājpirkstu un sakam: Pirkstiņš rādītājs, pirkstiņš rakstītājs zīmēs svītras. Rādu gaisā kā zīmēsim, no augšas uz leju. Vairākas reizea kopā gaisā zīmējam svītras no augšas uz leju. Kad pirkstiņa un rokas kustība ievingrināta liekam pirkstu pie prosas un zīmējam svītras: no augšas uz leju.



     Kad svītras sazīmētas un vair nav līdzenas vietas, tad atkal izlīdzinam prosas putraimus. Atkal ievingrinam pirkstu. Paceļam rādītāju un kustinot (lokot) sakam: Pirkstiņš rādītājs, pirkstiņš rakstītājs zīmēs apli. Vairākas reizes gaisā kopīgi zīmējam apli, tad to pašu daram putraimos.  Tā saucot dažādus zīmējamos izdevumus var darboties līdz kamēr bērnam zūd interese. Kad darbiņš padarīts, saberam prosu atpakaļ burkā, noliekam trauku malā un sakopjam darba vietu satīrot sabirušos graudiņus.

Uzdevums ļauj bērnam iegūt jaunas sajūtas un iespēja mācīt bērnam zīmēt elementāras lietas - svītras, apļus, zigzagus, vilnīšus u.t.t. Un lieki piebilst, cik ļoti M patīk darboties ar trauka saturu!

trešdiena, 2012. gada 14. marts

E 6 mēneši







    Mazā E nu jau nosvinējus savus 6. mēnesīšus. Šis pus gad patiešām ir aizgājis ļoti ātri. Šķiet ar otro bērniņu ilgāk gribās, lai viņš ir bebītis, bet re....nu jau E gandrīz rāpo, ļoti mēģina apsēsties uz sāniņu un vispār ļoti daudz kustās un darbojās.


 Tomēr kāda daļa prieka no viņas pieaugšanas parādījās arī vakar. Bija ļoti interesanti vērot, kā E un M darbojās, kamēr tētis viņus bildēja. Mazā par visām varītēm garšoja šķivi, ēda kūkas gabaliņā iesprausto kociņu un brālis tikai sauca,...māsa neēd, māsa atdod, māsa neēd... Rezultātā tas ko mazie darija, izvērtās par jautru pasākumu...ģimenisku pasākumu.


Izcepu brauniju ar 6 dzērvenītēm

Paldies Dievam, ka viņš mums ir devis tik jaukus bērnus:)




pirmdiena, 2012. gada 5. marts

Gliemežvāki

    Smalkās motorikas attīstīšanai lieliska nodarbe ir gliemežvāku meklēšana. Tukšā saldējuma kārbā sabēru grūbas, kurās iebēru dažādu veidu gliemežvākus. Ļoti pateicīgus gliemežvākus šim uzdevumam nopirku vaikalā Timari-vienkopus paciņā ir vairāki veidi gliemežvāku. M uzdevums ir atrast grūbās paslēpušos gliemežvākus, kārtīgi izkratīt, lai nav iekšā grūbas un tad likt tukšajā trauciņā. Parasti M izkrata gliemežvāku un lai pārliecināto vai nav palikusi iekšā kāda grūba, tad to krata pie auss un klausās.


    Lai arī ir brīži, kad ar interesi ķeras klāt šim uzdevumam, tomēr vel ne reizi nav izvilcis pilnīgi visus gliemežvākus. Šis uzdevums prasa lielu pacietību, jo bērnam gribās visu paveikt ātri, neskatoties uz uzdevuma izpildes precizitāti.


Gaidu dienu, kad pietiks pacietības pilnīgai uzdevuma izpildei:)


P.s. Paldies Karīnai par jauko ideju:)

ceturtdiena, 2012. gada 1. marts

Sunīts burkā

     Pāris dienas atpakaļ iztukšojām kārtējo medus burciņu. Sēdēju un domāju, ko interesantu lai iesāk ar burciņu. Tad atcerējos, ka M ļoti patīk suvenīri ko tētis atbedis no ārzemēm. Tie ir tie, kuros iekšā ir ūdens ar sniedziņu un vizuļiem. Pavisam nesen M vienu no šiem suvenīriem sadauzija. Tad nu ienāca prātā doma, ka, lai M negribētoa ņemt spēlēties ar atvestajiem ūdens suvenīriem jāuzmeistaro viņam pašam savs - īpašais. Tad, abi ar M ķērāmies pie darba.

     Ņēmu tukšo burku, plastikāta lenti ar ko reiz bija pārsieta tortes kaste, spīdumiņus, glitterīšus, sunīti no kinderolas, sagrieztu resno salmiņu un karsto līmes pistoli.


Burkas vāciņā ielīmēju salmiņus un pa virsu uzlīmēju lentes mudžekli. Salmiņu pamatne vajadzīga, lai rezultātā sunītis būtu vairāk butkas vidū, nevis apakšā. Uz lentes uzlīmēju sunīti.




Kamēr līmēju, tikām palūdzu, lai M burkē ielej ūdeni. M ielēja ūdeni un sabērām tur iekša gliterus un spīdumiņus. Uzliku burkai vāku, kur bija salīmēti attiecīgie materiāli.


Lai mazajam neienāktu prātā pēkšņi atskrūvēt burku, gar vāka malu ielaidu karato līmi.

GATAVS!

Griežam rinķī un skatamies, kā sunīts plunčājās vizuļu ūdenī.


Tādā veidā var iekšā stiprināt visu ko. Ļoti dekoratīvi šķiet izskatītis gliemežvāki, akmentiņi, smiltis, čiekuri vai ielaminētas bildes piemēram.
Uztaisiet arī jūs kādu un padalieties pēctam pieredzē:)

Februāris 2012

Un atkal jau mēnesis ir pagājis. Kā tad mums gāja?


  •    Vispirms jau E kārtīgi ir iemācijusies šūpoties celīšos. Šūpojas un taisno kājiņas, lec ar celīšiem, mēģina likt vienu celīti uz priekšu un krīt apkārt. Ļoti reaģē uz apkārt notiekošo. Labprāt uzskmaida ieraugot kādu no ģimenes locekļiem. Ļoti patīk vērot sevi un sarunāties - esot pie spoguļa. Tver un nogaršo visu, kas ir pa rokai un mazliet tālāk.
  •     M sācis apgūt formu nosaukumus un izskatu. Skaitot lūgšanu M zin kurā brīdī un pats prot nobeigt lūgšnu. Pats var nodziedāt "Velc pelīte" un līdzi dziedot labi zin "Pateicības dziesmiņu". Vispār pasācis daudz dziedāt dejot un vel vairāk runāties. Brīvāk prot izteikt savas domas.
  • Paguvām doties uz referendumu, pret otras valsts valodas ieviešanu.
  • Februāra beigās visi četri saslimām ar Adenovīrusu un katrs sapratām ko nozīmē 39.7; 39.8; 39.9 temperatūra, drudzis, stiprs klepus un kārtīgas iesnas.

Nu jau ir pienācis marts, pirmais pavasara mēnesis. Gaidam izveseļošanos, lai beidzot ar mazajiem varētu iziet pastaigā. Ieelpot šo pavasarīgo gaisu un izbaudīt, cerams pēdējo sniegoto mēnesi pirms pavasara iestāšanās.
    Lai Jums un mums krāšņš un izdomas bagāts priekšā stāvošais mēnesis.